WydarzeniaNominacje do Nagrody Gombrowicza

2021-06-27
Dobiegła końca V edycja festiwalu "Opętani Literaturą". Jednocześnie kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięcioro nominowanych, spośród których we wrześniu wybierze laureata szóstej edycji tej nagrody. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza i towarzyszącego jej festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.

W tym roku do nagrody zgłoszono 100 książek. Kapituła nominowała:

1. Bobula Maciej, Szalejów, Wydawnictwo j
2. Horodecka Dominika, Wdech i wydech, Wydawnictwo Warstwy
3. Jonaszko Jolanta, Portrety, Wydawnictwo Forma
4. Lipczak Aleksandra, Lajla znaczy noc, Wydawnictwo Karakter
5. Topolski Maciej, Niż, Korporacja Ha!art

Laureat otrzymuje 40 000 złotych oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza – rzadko z powodu choroby wychodząc z domu, przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence. W tym roku w ramach Nagrody Gombrowicza pojawi się nowe wyróżnienie: kapituła wskaże osobę spośród nominowanych, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w tej miejscowości pod Niceą.

Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody. Partnerem Głównym nagrody jest Unidevelopment S.A. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Finał VI edycji Nagrody Gombrowicza planowany jest na 18 września.