WydarzeniaGombrowicz półWIECZNY w Vence

2019-07-24
Nie wszystko było tak, jak zaplanowaliśmy, ale wszystko było po Gombrowiczowsku. Rita Gombrowicz nie przyleciała, z powodów zdrowotnych, więc złożyliśmy w jej imieniu kwiaty, zakupione według wytycznych Rity i gustu Gombrowicza. Wspaniały Andrzej Seweryn odkrył francuskiej publiczności wszystkie znaczenia i subtelności Gombrowiczowskiej prozy, mistrzowsko też odegrał scenkę przed cmentarną bramą, jak się okazało, zamkniętą na cztery spusty.

Potem przy grobie odczytał list, który tuż po śmierci Gombrowicza napisał do jego żony Kot Jeleński.
Tym razem ojczyzna nie przygniotła Gombra, nie było wieńców ani przemówień, tylko białe i czerwone róże składane w milczeniu przez czytelników autora "Kosmosu".
Tak zakończyliśmy wydarzenia rocznicowe we Wsoli i Vence, zatytułowane "Kosmos Gombrowicza". A następne już we wrześniu.

Za pomoc w organizacji tych wydarzeń dziękujemy p. Evelyne Temmam, oraz paniom: Donacie Jaworskiej i Justynie Kowal z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.