Dla belfra : Gombrowicz

Dla belfraWarsztaty dla dzieci

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza najmłodszych czytelników na warsztaty organizowane wspólnie z wydawnictwami książek dla dzieci. Każde spotkanie zorganizowane jest tematycznie wokół jednej publikacji. To nauka przez zabawę, poznawanie świata, które nie nudzi, przeciwnie, wciąga ferią kolorów i doznań. 

Zgłoszenia grup przedszkolnych przyjmujemy pod numerami: 48 321 50 73 oraz 667 500 935


Harmonogram spotkań:

(plik do pobrania jako .pdf )

 

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Witolda Gombrowicza
we współpracy z wydawnictwami,
terminy: kwiecień - czerwiec 2019
Koszt: 15 zł/ dziecko


29 kwietnia
Wydawnictwo WIDNOKRĄG, godz. 12.00
grupa wiekowa: 5 - 9 lat

Warsztaty na podstawie książki „Banany z cukru pudru” prowadzi współautorka Aleksandra Karkowska

“Łączymy pokolenia!”
Jak wyglądała Twoja babcia, gdy była małą dziewczynką? Czy Twój dziadek łapał żaby gdy był małym chłopcem? Jakie historie opowiadała im ich babcia?
Spotkanie otworzy przed dziećmi tajemniczy i fascynujący świat ich babć i dziadków (także pra), pomoże dowiedzieć się skąd pochodzą, kim byli (są) ich przodkowie i dowiedzieć się, jak pielęgnować rodzinne historie i wspomnienia. Pozwoli zbudować poczucie łączności międzypokoleniowej i poczucie wdzięczności dla poprzednich pokoleń.
Podczas warsztatów współautorka książki: Aleksandra Karkowska przeczyta fragment „bananów z cukru pudru”, a później porozmawia z dziećmi o ich przodkach i rodzinach, wspólne „ożywianie” starych fotografii – robienie kolaży.
Na warsztaty trzeba przynieść różne zdjęcia członków rodziny (mogą być kserokopie lub wydruki komputerowe). Pozostałe materiały plastyczne zapewnia Muzeum.
*Po spotkaniu dzieci mogą otrzymać zeszyt kreatywny „Babciu! Dziadku! Opowiedz mi”, który – wypełniony razem z dziadkami lub pradziadkami - pozwoli pogłębić lub zbudować więzi z wnukami i będzie fantastyczną pamiątką i niezapomnianą lekcją historii. Cena po rabacie: zeszyt 15 zł.


13 maja, godz. 10.00 lub 12.00
Wydawnictwo Dwie Siostry
Warsztaty prowadzi Marta Todys na podstawie książek (temat warsztatów do wyboru):

„Jaś i Janeczka” grupa wiekowa: 4+

Poznajcie najsłynniejsze holenderskie pięciolatki!
Na warsztatach przeczytamy fragmenty zilustrowanej przez Fiep Westendorp książki Annie M.G. Schmidt „Jaś i Janeczka", porozmawiamy o polskich i holenderskich dzieciach – co robią i co lubią robić dzieci na całym świecie. Przyjrzymy się też holenderskim krajobrazom i stworzymy barwną pracę plastyczną.

 

„Drzewo życzeń”, grupa wiekowa 6+

„(...) Drzewa nie umieją żartować. Ale umieją opowiadać historie”. Codziennie mijamy jakieś drzewa, codziennie na nie patrzymy. Ale czy one patrzą na nas? Jak wyglądałby świat widziany z ich perspektywy? I co mogłyby nam powiedzieć? Zapraszamy na literacko-plastyczne spotkanie inspirowane książką Drzewo życzeń Katherine Applegate – zabawną, głęboką i ciepłą historią o inności i tolerancji.


„Mały pokój z książkami”, grupa wiekowa 6+

W małym pokoju z książkami, który Eleanor Farjeon znała ze swego dzieciństwa „można było wybrać sobie towarzystwo łobuzów lub towarzystwo dobrze wychowane i wręcz znakomite. Dziecko […] mogło zdać się na los szczęścia”. Do swojej książki autorka zaprosiła równie barwne postacie. Chłopcy, dziewczynki, lalki, zwierzęta, królowie i królewny – ich historie pełne są mądrości, śmiechu, cudów i niespodziewanych przygód, pełne miłości i przyjaźni.
Posłuchamy tych pięknych opowiadań i porozmawiamy o nich. A potem stworzymy barwne, kolażowe prace, w których każdy umieści to, co będzie chciał z tych baśni zapamiętać.


„Malutka Czarownica” grupa wiekowa: 5+

Znacie Malutką Czarownicę? Jest jeszcze bardzo młoda - ma zaledwie 127 lat - i przyjaźni się z gadającym krukiem Abraksasem.

Podczas spotkania posłuchamy, jakie niezwykłe przygody się im przydarzyły i porozmawiamy o naprawdę ważnych sprawach: o podejmowaniu decyzji, o pracowitości i bezinteresowności, a także o odkrywaniu i wykorzystywaniu swoich talentów. Zainspirowani ilustracjami Danuty Konwickiej wykonamy własne prace plastyczne – będzie to też doskonała okazja do rozmów o technikach i różnorodnych warsztatach pracy ilustratorów.


20 maja, godz. 10.00 lub 12.00
Wydawnictwo Zakamarki
Warsztaty prowadzi Kasia Mioduszewska, na podstawie książek (do wyboru):

„Albert Albertson przedszkolak taki jak my”, wiek: 5+

Albert Albertson jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.
Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. Warsztaty łączą czytanie fragmentów książek, zabawy ruchowe oraz działania plastyczne.

 

Warsztaty detektywistyczne dla początkujących czytelników, wiek: 8+

Warsztaty zachęcają do samodzielnego czytania, rozwijają wyobraźnię i zainteresowania dzieci. Ich podstawą będą książki opowiadające o przygodach pary młodych detektywów Lassego i Mai. W ramach godzinnych warsztatów oprócz czytania fragmentów książki będziemy wspólnie rozwiązywać zagadki detektywistyczne. Wszystko to zachęcić ma dzieci do samodzielnej lektury. Siła tych książek tkwi przede wszystkim w ich przyjaznej początkującemu czytelnikowi formie (duża czcionka, przejrzysta kompozycja strony, dużo ilustracji) i treści (tajemnica, którą trzeba rozwikłać).

 

„Dunia i Mattis o przyjaźni, emocjach, relacjach w domu i w szkole” wiek: 6+

Siedmiotomowa seria o Duni i Mattisie to prosta, a jednocześnie pełna treści opowieść o przyjaźni, ale też o trudnych relacjach z rówieśnikami i o całym arsenale emocji, których dziecko doświadcza zarówno w szkole, jak i w domu. To książki w sam raz dla początkujących czytelników ze względu nie tylko na tematykę, ale też na formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

 

27 maja, godz. 10.00 i 12.00
Wydawnictwo ADAMADA

„Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody”, wiek: 5+

Warsztaty prowadzi Elżbieta Pałasz, autorka książki

Po co ceramikowi gęsie pióro? Dlaczego farmerowi lepiej myśli się w polu? Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci?
Nie wiecie? No właśnie. My też nie wiedzieliśmy, dlatego zapytaliśmy. O swojej pracy autorce książki opowiedzieli przedstawiciele 12 naprawdę ciekawych profesji (m.in. opiekunka fok, pilotka odrzutowca, farmer ekologiczny, projektanci mebli, nurek zawodowy).


3 czerwca, godz. 10.00 i 12.00
WYDAWNICTWO WIDNOKRĄG

„Frida Kahlo i jej sztuka”, wiek: 6+

Warsztaty prowadzi Justyna Styszyńska

Kim była Frida Kahlo? Jedna z najsłynniejszych na świecie malarek. Przebojowa, bezkompromisowa…. Na czym polegał jej fenomen? Jak rozumieć jej malarstwo? O Fridzie, sztuce, historii. Każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił jako artysta. Justyna Styszyńska ma dar tworzenia i opowiadania – jej warsztaty są fascynującą lekcją historii połączoną z warsztatami plastycznymi, dzięki którym fakty lepiej zapadają w pamięci, a nauka staje się przygodą. Na spotkaniu dzieci poznają ciekawe fakty z życia wybitnych postaci, dowiedzą się więcej o ich pracy – będą mogły spróbować swoich sił w danej dziedzinie – ale również o epoce, w jakiej żyły.
Do wyboru także inne warsztaty z serii książek: „Idol”: Maria Curie-Skłodowska, Mikołaj Kopernik, Pola Negri.


10 czerwca, godz. 10.00 i 12.00
Wydawnictwo POŁAWIACZE PEREŁ
Warsztaty prowadzi Dominika Żukowska

„Każdy jest ważny i potrzebny” wiek: 4+

Warsztaty literacko-plastyczne na podstawie książki Ifi Ude „Zebra”.
Najważniejsze hasła: tolerancja, akceptacja inności. Dzieci wycinają kształty różnych koni z papieru (młodsze dzieci otrzymały gotowe już wycięte) i dzieci kolorowały je według własnych pomysłów – tworzymy wspólne stado, żeby podkreślić różnorodność w jedności.

 

„Jak powstają książki?” wiek: 8+

Od idei do dzieła oczami wydawcy.
Śledzimy cały proces wydawniczy, zobaczymy ile osób pracuje nad każdą książką, co składa się na jej cenę i na czym polega rola wydawcy.

 


 

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN