WydarzeniaPortret nieoczywisty

2019-01-13
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 13 stycznia o godzinie 17.00 na wystawę obrazów Janiny Blicharskiej-Linar „Portret nieoczywisty”. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Miejsce kultury, kultura miejscowa”.

Janina Blicharska-Linar (1934-2004) urodziła się w Lublinie, żyła i tworzyła w Krakowie, ale poprzez rodzinę była mocno związana także z Radomiem. W Radomiu bywała bardzo często, tu została pochowana.

Jej malarska pasja zrodziła się w Krakowie. Wiedzę o sztuce artystka zdobywała u prof. krakowskiej ASP Mariana Konarskiego. Wiele czasu poświęciła doskonaleniu swojego warsztatu malarskiego, poszukiwaniu inspiracji i formy. Uprawiała głównie malarstwo, ale zajmowała się także batikiem, grafiką i pisaniem ikon. "Malowanie, to moje życie, moja pasja, moje życie w pasji. Poza tym nie mam nic"- mawiała. Każdy obraz był dla niej przeżyciem mocnym, prawdziwym, rozmową z portretowaną osobą, z własną wyobraźnią. "Maluję to, co mnie zachwyca. Nie korzystam z modeli. Chwytam ulotność. Nie mogę już stracić ani minuty"- tłumaczyła. Jej prace były prezentowane na ponad 30 wystawach, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w „Piwnicy pod Baranami”, w Dworku Białoprądnickim.

Twórczość Janiny Blicharskiej-Linar postanowiło teraz przypomnieć grono jej krakowskich i radomskich przyjaciół. W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli będzie można obejrzeć blisko dwadzieścia obrazów.

Wernisaż uświetnią przyjaciele malarki, artyści związani z Teatrem Witkacego w Zakopanem: Dorota Ficoń - aktorka Teatru Witkacego oraz Łucja Czarnecka – sopranistka, profesor w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Akompaniament: Jerzy Chruściński.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Miejsce kultury, kultura miejscowa”.

Otwarcie wystawy 13 stycznia 2019 o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem z przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów), zbiórka o godzinie 16.20.