WydarzeniaJA, GENIUSZ

2017-11-17
Zapraszamy do obejrzenia fotografii ze spotkania z Klementyną Suchanow, autorką wydanej niedawno biografii Witolda Gombrowicza.

Spotkanie, które odbyło się w ostatnią niedzielę listopada, poprowadził prof. Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury, wybitny badacz i znawca twórczości Gombrowicza. Klementyna Suchanow – literaturoznawczyni, tłumaczka, edytorka, dziennikarka - opowiedziała o etapach pracy nad książką, dla której punktem wyjścia była mapa i podróże pisarza. Jak wspomniała, najmniej trudności sprawiał jej okres argentyński, któremu już wcześniej poświęciła książkę, a najwięcej okres międzywojenny. Starała się unikać mitów dotyczących tego okresu i artystycznych anegdotek. Sięgała do archiwów prasowych i poszukiwała faktów, porównując informacje pochodzące z kilku źródeł. Udało jej się jeszcze spotkać świadków wydarzeń, znajomych, przyjaciół Gombrowicza. Jak podkreślił prof. Jastrzębski, był to ostatni moment, bo pokolenie pamiętających Gombrowicza odchodzi. A Klementyna Suchanow jest – zdaniem profesora - jedyną osobą, która była w stanie taką „definitywna biografię” Gombrowicza napisać.

Dwutomową książkę Klementyny Suchanow  „Gombrowicz. Ja, Geniusz” wydało wydawnictwo Czarne i Muzeum Literatury.

Wkrótce opublikujemy filmowy zapis tego spotkania.