WydarzeniaNominowani do Gombrowicza

2017-06-14
4 czerwca Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wybrała pięcioro nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski definiowany jako opublikowanie pierwszej lub drugiej książki. Laureata tego wyróżnienia poznamy 10 września.

Nagroda Gombrowicza stała się istotnym elementem polskiego życia literackiego już po pierwszej edycji, o czym świadczy choćby liczba nadesłanych książek. Do pierwszej Nagrody Gombrowicza zgłoszono 65 tytułów, w drugiej edycji otrzymaliśmy ich już 90.
Kapituła obradowała w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska.
Uznała, że nominacje do Nagrody otrzymają:

1. Anna Cieplak, Ma być czysto (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
2. Salcia Hałas, Pieczeń dla Amfy (Muza)
3. Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Jak pokochać centra handlowe (Wielka Litera)
4. Aleksander Wenglasz, Zdjęcie inaczej zabić (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza)
5. Aleksandra Zielińska, Bura i szał (W.A.B.)

Jurorzy podkreślali różnorodność tematyczną i formalną wyróżnionych książek, a także fakt, że nominowane książki opublikowane zostały zarówno przez duże firmy wydawnicze, jak i małe wydawnictwa
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
Nagroda, której patronuje Rita Gombrowicz, przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana prozą artystyczną, w języku polskim. Jej wartość wynosi 40 000 zł. Mecenasem Nagrody jest Jarosław Krzyżanowski.

Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostanie wybrany i ogłoszony 10 września 2017 r. Wybór zwycięzcy poprzedzi festiwal literacki „OPĘTANI LITERATURĄ” z udziałem m.in. Rity Gombrowicz, członków kapituły, nominowanych autorów, wydawców, pisarzy, aktorów i muzyków. Szczegółowy program festiwalu podamy pod koniec czerwca.
Pierwsza edycja Nagrody odbyła się w 2016 roku, wówczas kapituła wskazała dwoje laureatów: Macieja Hena za powieść „Solfatara” (W.A.B) oraz Weronikę Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (Czarne).

Fot. Łukasz Wójcik/ UM Radom